Darmowa dostawa od 299,00 zł
Do darmowej wysyłki brakuje Ci 299,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Preparaty na wszy

( ilość produktów: 10 )

Wszawica jest to choroba pasożytnicza wywołana przez wszy ludzkie. Najczęściej spotykaną wszawicą jest wszawica głowowa. Inne rodzaje to wszawica łonowa i odzieżowa. Wesz głowowa żyje zwykle około miesiąc i w tym czasie zdolna jest złożyć kilkaset jaj, które po 2-3 tygodniach dojrzewają. Objawem wszawicy głowowej są przytwierdzone do włosa gnidy, czyli jaja wszy. Wszawica przenoszona jest przez kontakt bezpośredni z osobą chorą lub nakryciem głowy. Najczęściej wszawica głowowa występuje u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Natomiast wszawica łonowa przenoszona jest przez kontakt płciowy zwykle u dorosłych. Aby uniknąć zakażenia należy przestrzegać zasad higieny. We wszawicy odzieżowej drażniąca ślina wszy powoduje zmiany skórne takie jak pokrzywka,  rumień i grudki.  

Jak rozpoznać wszawicę? Jakie są objawy wszawicy?  

Do najczęstszych objawów należy silny świąd skóry, który wywołuje ukłucie wszy. Wszawica głowowa zwykle zlokalizowana jest w okolicy potylicy i skroni. W tych miejscach zmiany mogą być nadkażone ze względu na intensywne drapanie. Objawom tym może również towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych. W przypadku wszawicy łonowej mamy do czynienie z charakterystycznymi błękitnymi plamami, które powstają po ukłuciu przez wesz, powodując powstanie krwotoku śródskórnego.  

Co na wszy i gnidy? Jakie leki zastosować na wszy?  

Po stwierdzeniu wszawicy należy jak najszybciej wdrożyć leczenie. Nie ma konieczności konsultacji lekarskiej jednak jeśli pojawi się nadkażenie bakteryjne zaleca się skontaktowanie z dermatologiem. Leki na wszy bez recepty zawierają takie substancje jak permetryna w postaci szamponu czy pyretryna. Preparaty te zwalczają formy larwalne pasożyta. Innym lekiem na wszy dostępnym bez recepty jest dimetikon, która pokrywa pasożyta uniemożliwiając jego oddychanie. Dimetikon jest preparatem w formie płynu i zarówno lekiem na wszy u dziecka. Należy pamiętać o wyczesywaniu gnid gęstymi grzebieniami. We wszawicy łonowej zaleca się dodatkowo zgolenie owłosienia. Równie ważne jest, żeby poddać dezynfekcji szczotki i grzebienie. We wszawicy odzieżowej należy zdezynfekować ubrania zwracając szczególną uwagę na szwy. Jeśli pojawi się stan zapalny na skórze należy podać leki przeciświądowe i miejscowe leki przeciwzapalne.  

Możliwe jest całkowite wyleczenie chorego, czasem zdarzają się nawroty dlatego zaleca się powtórzyć terapię poprzez stosowanie preparatów na wszy po 7-10 dniach ze względu na około 7 dniowy okres dojrzewania gnid. Wskazane jest również leczenie osób mających styczność z osobą chorą.

pixel